Ügyfeleimmel és saját életemben is visszatérő kérdés a motiváció témaköre és ezért született ez a poszt is a témában, alábbi főkérdések mentén fogok végig menni?
✨Mi is az a motiváció?✨
✨Hogyan találjuk meg a saját motivációnkat?✨
✨Hogyan legyen a fenntartható a motiváció?✨
✨Mi köze a motivációnak a kiégéshez?✨
✨Milyen kapcsolat van a motiváció és szokások között?✨
A motiváció latin eredetű szó, a „movere” igéből származik. Jelentése mozgatni, mozogni, indítani.
Röviden hajtóerő, ami előre hajt minket, hogy mozogjunk és mozgásban legyünk.
Motiváció területen több kutatás is zajlott és zajlik ma is, hiszen a fenti kérdések a tudósokat is annyira izgatják, mint minket. :) Megkülönböztetünk belső és külső motivációt, mindkettő lehet pozitív vagy negatív töltető és ugyanúgy tud minket hajtani előre, csak ugye nem mindegy, hogy milyen érzésekkel csinálunk valamit, ugye? ✨
A külső motivátorok között van ott a jutalom - lehet erkölcsi, materiális is - (pl.: dícséret, bónusz vagy fizetés emelés), de valljuk be a jutalom csak addig motivál miket, amíg megkapjuk és utána már egyre kevésbé, illetve hamar meg tud születni a hiányérzet, ráül a kisördög a vállalunkra azokkal a mondatokkal, hogy "kaphattunk volna többet is" stb. Másik oldalról a jutalom veszélye, hogy hamar tudjuk magunkat minősíteni a jutalom mértéke szerint és berakni magunkat egy teljesítménykényszeres hiány állapotba. Másik oldalon külső negatív motivátor, a félelem, jelen esetben félelem a következményektől, akár egy büntetéstől, rossz osztályzattól, negatív értékeléstől (pl.: büntetéstől való félelem, ha gyorsan hajtunk a pályán, ezért inkább betartjuk a szabályokat).
A belső motivátorokat is ketté tudjuk osztani, egyik oldalon itt is megtalálható a félelem, de ennek a félelemnek mélyebben, belül, akár tudat alatt vannak a gyökerei, sokszor gyerekkorból hozott emlékek (traumák), minták köthetők hozzá. Leginkább itt a megítéléstől, elítéléstől való félelelem jelenik meg, ezért nem mondunk nemet könnyet, ezért szeretnénk mindenáron megfelelni és beilleszkedni. Pozitív oldalon pedig ott van az őszinte vágy, amikor igazán szeretnénk valamit elérni (lehet ez tárgy, jövőbeni állapot, személy stb.) és ez a reményteli érzés hajt minket.
Az első emlékem Maslow kapcsán talán az első marketing órám volt, ahol felvázolta a tanárnő ezt a szükséglet piramist és azt mondata, hogy "Ezzel leírható tökéletesen elméletben, hogyan működnek az emberek."😄
Te mennyire ismered a Maslow-piramist?✨
Mi köze van a Maslow piramisnak a kiégéshez, szokásokhoz? 🔥
Nézzük először meg, mi is az a Maslow piramis:
Abraham Maslow szerint az emberi szükségleteket hierarchikusan lehet rangsorolni.
1.A piramis alján az alapszükségletek, a létfenntartáshoz kapcsolódó szükségletek helyezkednek el.
2. A létfenntartás megteremtése magával hozza a biztonsági szükségletek kialakulását: ez a megszerzett javak megóvását, védelmét jelenti.
3. A szociális szükségletek az ember társas lény mivoltából fakadnak. A szociális szükséglet kapcsolatteremtési, összetartozási szükséglet. Ennek kielégítése érdekében törekszik jó családi, érdeklődésének, gondolkodásmódjának megfelelő baráti, munkahelyi kapcsolatokra.
4. Az ember igyekszik megtalálni helyét a többiek, a társai között, ebből fakad az elismerés iránti szükséglete: igyekszik elfogadtatni magát, elismertetni egyéniségét, képességét, rátermettségét.
5. A piramis csúcsán az önmegvalósítás szükséglete áll. Az emberek egy része erős késztetést érez arra, hogy képességét, tehetségét maximálisan kihasználja.
Na én azon a bizonyos marketing órán azt gondoltam, hogy azért nem olyan szimpla ez szerintem...haha...aztán maga az élet cáfolt rá nálam, hogy csak tudott valamit ez a Maslow az emberekről. 😆
Amire rájöttem saját példámon, hogy nem hagyhatjuk figyelmen kívül a saját szükségleteinket, mert ahogy kiveszünk a piramis szintjéből köveket (fontos szokásokat pl.: edzés, hidratálás, ALVÁS, egészséges táplálkozás stb.) úgy gyengül az egész struktúra és a krónikus stressz alakul ki, ami ha tartós, akkor követheti kiégés, negatív érzelmi spirál - és nyomában a szorongás is.🔂 🌊
Gyenge alapokkal bizony rohadt nehéz vagy lehetetlen önbecsülést építeni vagy éppen önmegvalósítani.🏠
Egyáltalán lehetünk mindig csúcs motiváltak?
A kérdésre a válaszom talán lelombozó lesz, mert a válasz: sehogy, nem lehet mindig motivált az ember.
Viszont a jó hírem, hogy motivációval mindenki rendelkezik, menjünk vissza -1-be, a motiváció egyszerűen egy mozgatórugó, amiért tesszük, amit tesszük nap, mint nap, szóval tulajdonképpen mindenkinek van valamilyen motivációja, csak éppen nem tudatosítja és itt van a kulcs, mindennek az alapja a tudatosság és a szándék. Csak sodródsz és az alapszükségleteid motiválnak vagy van valami más is? Nagyon érdekes saját magadat megfigyelni, hogy mi motivál és mi demotivál, mert ezek a megfigyelések tudják megmutatni, hogy hogyan állsz magaddal?
Másik jó hír, tudod magad támogatni abban, hogy fegyelmezett és kitartó legyél, ennek a támogatásnak a legfőbb eszközei a szokások, amik segítenek kitartani, amikor épp a motivációd lentebb van.
Szokásépítés témában olvasd el korábbi bejegyzésemet: ITT
Kislépések óriási eredmények, kezdd kicsiben és ne egyszerre akarj mindent megváltoztatni, amikor egy szokás megszilárdul, akkor lépj tovább. Sikereket ünnepeld és meríts belőlük. Nagyon fontos, ha esetleg nem úgy megy, ahogy elképzelted, akkor se add fel, hanem menj tovább, hosszútávon a sok kicsi lépés összeadódik.
Atomi szokások könyvből van ez az ábra és nagyon szeretem, mert jól mutatja,
hogy a sok kicsi bizony sokra megy. :)

Kérdések az önmunkához:
Milyen egy ideális napod, akár heted?
Mennyire figyelsz a saját szükségleteidre?
Mennyire hallod meg a saját szükségleteid?
Hol állsz a Maslow-piramisban?
Felhasznált források:
James Clear: Atomi szokások c. könyv
https://pszichologia.szeszterke.ro/a-motivacio-fogalma/ Utolsó letöltés: 2024.06.24.
https://teamguide.hu/motivacios-elmeletek/ Utolsó letöltés: 2024.06.26.
Képek forrása:https://unsplash.com és Canvában saját szerkesztés.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.